Kierunek - Lourdes

Spokojnie, nie jest konieczne okazanie świadectwa chrztu przy wjeździe do tego miejsca! I nie jest konieczna powtórka z doktryn Świętej Trójcy, aby się nim cieszyć.

Przewiń
A więc w jakim celu jechać do Lourdes? W celu zapewnienia sobie duchowego przeżycia? Ta podróż, to coś o wiele więcej: ma ona na celu odkrycie jedynego w swoim rodzaju miejsca, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Lourdes, miejsce świadectwa wiary

Co roku miliony odwiedzających przybywa z całego świata do tego małego miasta, gdzie w 1858 r. młoda dziewczyna o imieniu Bernadetta spotkała Maryję Dziewicę w Grocie blisko rzeki.

Uniwersalny język

Lourdes jednoczy ludzi z całego świata, ich języki, kultury, sposoby bycia, różne praktyki religijne. Wszędzie wokół odwiedzający słyszy śpiewy i modlitwy we wszystkich językach, jakby pogodzenie ludzkości było naprawdę możliwe.

Gesty w zasięgu każdego

Oryginalność Lourdes polega na tym, że nie proponuje się tutaj wyłącznie rytualnych gestów wiary katolickiej. Niezależnie od tego czy ktoś woli pogłaskać skałę Groty, zapalić świecę, wziąć udział w procesji z pochodnią, napić się wody z fontanny czy też nawet wykąpać się w basenach, każdy może wykonać gesty, które dla niego mają prawdziwe znaczenie i wagę.

Procesja z pochodniami

To jest cieszący się największą popularnością moment dnia spędzonego w Lourdes! Każdej nocy tysiące odwiedzających i pielgrzymów gromadzi się w Lourdes, aby przejść z pochodniami za statuą Matki Bożej z Lourdes, wspólnie śpiewając. Procesja gromadzi gęsty tłum, spontaniczny, różnorodny, kroczący w wesołej atmosferze pełnej dobroczynnej energii.

Sanktuarium w Lourdes

Sanktuarium rozłożone na rozległym obszarze pełnym kwiatów i drzew po obu stronach rzeki przypomina kościół na otwartym powietrzu. Prowadzi do niego siedem bram. Proponujemy wybrać bramę Saint-Michel, gdyż oferuje najpiękniejszy widok.

Grota

To w tym miejscu bije serce Lourdes, właśnie w tej Grocie, w miejscu Objawień. Zwiedzający nie przychodzą tutaj jedynie po to, by ją zobaczyć, ale także, aby dotknąć skały, pogłaskać ją, a nawet pocałować.

Bazylika Niepokalanego Poczęcia

Położona na skale Groty Bazylika Niepokalanego Poczęcia czuwa nad obszarem Sanktuarium.

Bazylika Różańcowa

Bazylika Różańcowa ozdobiona jest wspaniałymi weneckimi mozaikami przedstawiającymi „Tajemnice Światła” zaproponowanymi przez Papieża Jana-Pawła II, który dwukrotnie udał się na pielgrzymkę do Lourdes.

Bazylika Świętego Piusa X

Zbudowaną pod ziemią, pod esplanadą pełną kwiatów, Bazylikę Świętego Piusa X uważa się za jedno z największych sanktuariów na świecie, gdyż może pomieścić 20 000 pielgrzymów.

Arkady

Siedem arkad zbudowanych na podejściach prowadzących do Bazyliki Niepokalanego Poczęcia zainspirowanych zostało kolumnadą Berniniego na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Fontanny i baseny

Nadzieje wiernych skupiają się na wodzie płynącej z Groty i spływającej do fontann i basenów przeznaczonych do rytualnych kąpieli.

Świece

Przy wyjściu z Groty zwiedzający może zobaczyć ogromny krzew ze świec, który świeci się nocą i dniem. Jest on odzwierciedleniem płomienia płonącego od dawnych czasów.

Hotele

Lourdes zajmuje jedno z pierwszych miejsc we Francji pod względem hoteli, zaraz za Paryżem. Od malutkich hoteli rodzinnych po hotele 5-gwiazdkowe - wybór jest szczególnie szeroki.

Sklepy i pamiątki

Sklepy z pamiątkami oferują statuetki, medaliki, kolorowe różańce oraz flakoniki w kształcie Maryi Dziewicy, które odwiedzający napełniają wodą z Lourdes, aby ofiarować je bliskim.

Lourdes - inaczej

Poza samym sanktuarium Lourdes oferuje piękne odkrycia i fantastyczne miejsca, które i pozwalają na zachowanie pięknych wspomnień z wakacji. Przy wjeździe do dolin pirenejskich roztaczające się piękne jezioro, kolejka górska i zamek w Lourdes zapraszają do poznania tego regionu.

Plaże w Lourdes

Nad jeziorem miasto maryjne przekształca się w ośrodek kąpieliskowy. Pływający basen oferuje przestrzeń do pływania. Lubiący sport turyści znajdą tutaj szeroki wachlarz zajęć sportowych: rowery wodne, kajaki, stand-up paddle, trasy dla rowerów terenowych, golf, wędkarstwo... Jest to również wspaniałe miejsce na obiad na tarasie nad brzegiem jeziora.

Kolejka linowa Pic du Jer

Wznoszący się nad miastem Pic du Jer jest rozpoznawalny dzięki dużemu krzyżowi, oświetlonemu nocą. Można do niego dotrzeć dzięki stuletniej kolejce górskiej, która w ciągu kilku minut dojeżdża do samego szczytu, na wysokość około 1000 metrów. Gwarantowana, magiczna podróż.

Zamek i muzeum Pirenejów

Zbudowany na skalistym wzgórzu i sklasyfikowany, jako zabytek historyczny zamek wznosi się na miastem maryjnym oferując wyjątkowy widok na Sanktuarium. To średniowieczne dziedzictwo mieści dzisiaj muzeum Pirenejów oraz słynną legendę Karola Wielkiego, który dał początek herbowi miasta Lourdes.

Nasze pobyty